Jakie możliwości miały kolejne generacje komputerów?

Wraz z postępem technologicznym producenci wprowadzają to coraz lepsze funkcje i dają użytkownikom nowe możliwości. Wielowątkowość, obsługa coraz bardziej wymagających gier i programów, a także większa moc obliczeniowa i bardzo pojemne dyski twarde to kilka z usprawnień w dziedzinie komputeryzacji. Wiele aktualnych gigantów w dziedzinie tworzenia podzespołów do komputerów osobistych takich jak: AMD, Intel, Nvidia, Samsung, Western Digital czy Seagate, walczą między sobą, wprowadzając coraz to nowsze technologie do swoich produktów, a także starają się sprzedawać je w niskich cenach a w skrajnych przypadkach, z dożywotnią gwarancją tak jak to robi polska firma GoodRam (Nowe pamięci Goodram Play Gold).

Zacznijmy od "mózgu" naszego komputera, czyli procesora. Wraz postępem technologicznym wyposażono go w dwa, trzy, cztery, sześć a nawet 8 rdzeni (tzw. wielordzeniowość). Ilość rdzeni nie musi świadczyć o tym, że procesor jest bardzo dobry, gdyż przykładowo: AMD Jaguar 8-rdzeniowy umieszczony m. in. w next-genowych konsolach PS4 i Xbox One, przegrywa z procesorami Intel Core i7 4-rdzeniowymi. Kolejnymi zmianami wraz z postępem technologicznym to taktowanie procesora (prędkość procesora). Podawane ono jest w Mega Herzach (MHz) i mówi nam ile operacji jest w stanie wykonać procesor.
Budowa procesora Intel Core i7 3820
Także ważne jest złącze procesora (zwana także podstawką), która wymagana jest by procesor poprawnie umieścić w płycie głównej. Przy zakupie procesora należy patrzeć na złącze naszego procesora i czy nasza płyta główna ją obsługuje (inaczej procesor nie będzie mógł być poprawnie umieszczony w gnieździe procesora). Producenci przy zmianie podstawki procesora mają ku temu jakieś ważne powody (zwiększenie wydajności, nowe technologie lub niski pobór mocy).
 

W najnowszych kartach graficznych można zauważyć obsługę  m. in.
coraz to większych rozdzielczości, obsługa renderowania wysokiej jakości tekstur, wygładzanie krawędzi 3D, a także niski pobór mocy i dość cicha praca (w zależności od modelu karty i jej stanu).
Także w roku 2014 została wprowadzona nowa technologia od Nvidi: G-Sync, a od AMD: Free-Sync.
Możliwe, że spotkałeś się także z pojęciem "zintegrowana karta graficzna". Jest to karta graficzna umieszczona razem z kartą graficzną. Taki układ nazywany jest APU (Accelerated Processing Unit).
Budowa AMD APU


Ważnym sprzętem do komputera jest także monitor, czyli sprzęt wyświetlający obraz z komputera (urządzenie wyjścia). Ważnymi postępami w jego rozwoju są:
  • zmiany rozdzielczości wyświetlacza
  • nowe opcje konfigurowania wyświetlacza (np. jasność)
  • obsługa większych głębi kolorów
 Niektóre monitory wyposażone są także w specjalne moduły, które ulepszają komunikacje między kartą graficzną a obrazem wyświetlanym na ekranie monitora. Dzięki temu nie widzimy zacięć i "rozrywania ekranu" zwane tearingiem. Wcześniej ten problem można było rozwiązać włączeniem V-Sync (Vertical-Sync), czyli synchronizacja pionowa, lecz powodowało to widoczne zacięcia podczas użytkowania.

[Źródło: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/nvidia-g-sync-w-praktyce.html]


Wraz z upowszechnieniem komputerów osobistych i możliwy dla każdego dostęp do internetu, zrosła także aktywność społeczności użytkowników w wielu kategoriach. Wiele programów, grafik i gier jest tworzonych przez społeczność - udanych lub mniej udanych.

Oczywiście nie omówiliśmy wszystkich nowych możliwości wprowadzonych w późniejszych latach, ale przedstawiłem wam kilka z nich.