Zacznijmy od "mózgu" naszego komputera, czyli procesora. Wraz postępem technologicznym wyposażono go w dwa, trzy, cztery, sześć a nawet 8 rdzeni (tzw. wielordzeniowość). Ilość rdzeni nie musi świadczyć o tym, że procesor jest bardzo dobry, gdyż przykładowo: AMD Jaguar 8-rdzeniowy umieszczony m. in. w next-genowych konsolach PS4 i Xbox One, przegrywa z procesorami Intel Core i7 4-rdzeniowymi. Kolejnymi zmianami wraz z postępem technologicznym to taktowanie procesora (prędkość procesora). Podawane ono jest w Mega Herzach (MHz) i mówi nam ile operacji jest w stanie wykonać procesor.
Budowa procesora Intel Core i7 3820 |
W najnowszych kartach graficznych można zauważyć obsługę m. in.
coraz to większych rozdzielczości, obsługa renderowania wysokiej jakości tekstur, wygładzanie krawędzi 3D, a także niski pobór mocy i dość cicha praca (w zależności od modelu karty i jej stanu).
Także w roku 2014 została wprowadzona nowa technologia od Nvidi: G-Sync, a od AMD: Free-Sync.
Możliwe, że spotkałeś się także z pojęciem "zintegrowana karta graficzna". Jest to karta graficzna umieszczona razem z kartą graficzną. Taki układ nazywany jest APU (Accelerated Processing Unit).
Budowa AMD APU |
Ważnym sprzętem do komputera jest także monitor, czyli sprzęt wyświetlający obraz z komputera (urządzenie wyjścia). Ważnymi postępami w jego rozwoju są:
- zmiany rozdzielczości wyświetlacza
- nowe opcje konfigurowania wyświetlacza (np. jasność)
- obsługa większych głębi kolorów
[Źródło: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/nvidia-g-sync-w-praktyce.html] |
Wraz z upowszechnieniem komputerów osobistych i możliwy dla każdego dostęp do internetu, zrosła także aktywność społeczności użytkowników w wielu kategoriach. Wiele programów, grafik i gier jest tworzonych przez społeczność - udanych lub mniej udanych.
Oczywiście nie omówiliśmy wszystkich nowych możliwości wprowadzonych w późniejszych latach, ale przedstawiłem wam kilka z nich.